Wizyta u dentysty - nie ma powodów do obaw - O dentystach

Klinika stomatologiczna Gliwice

O higienie jamy ustnej w kilku słowach


Higiena jamy ustnej wymieniana jest przez stomatologów jako kluczowy czynnik mający wpływ na brak zachorowania na próchnicę. Odpowiednia higiena jamy ustnej daje nie tylko możliwość poprawy jakości uzębien

Wizyta u dentysty - nie ma powodów do obaw - O dentystach Klinika stomatologiczna Gliwice
ia, ale ma wpływ także na mniejsze ryzyko zakażenia różnego rodzaju drobnoustrojami. Jest to nie do przecenienia w sytuacji permanentnego narażenia na wiele przeróżnych chorób i dolegliwości. W związku z tym ma się możliwość trwałego dbania o swoje zdrowie, co da nie tylko efekty w postaci jakości życia, ale długoterminowo będzie też po prostu oszczędnością. Jak podkreślają lekarze w każdej kategorii – profilaktyka przede wszystkim!

Mycie zębów każdego dnia wskazywane jest przez specjalistów jako kluczowy czynnik obniżający ryzyko próchnicy oraz wszelakich chorób uzębienia. Bez dokładnego mycia zębów jest to po prostu niemożliwe i nie ma szansy uzyskania dobrych efektów zdrowotnych. Wszystko to sprawia, że lekarze przykładają coraz większą wagę do odpowiedniej profilaktyki. Zacznijmy od tego, jak myć zęby? Przede wszystkim dokładnie i długo! Mycie zębów przez kilka minut jest niewystarczające i nie spowoduje poprawy stanu naszego uzębienia. Zęby trzeba być minimum 3-4 minuty, ale bardzo, bardzo dokładnie bez pomijania jakiegokolwiek fragmentu jamy ustnej. Kolejną istotną kwestią jest konieczność mycia zębów regularnie, najlepiej po każdym z posiłków. Jest to świetne rozwiązanie dla każdego związanego z tym tematem!



Popularny zabieg estetyczny

Jedną z najpopularniejszych dziedzin stomatologii estetycznej są implanty. Ich wstawianie jest bardzo istotne dla pacjentów z nieestetycznym uzębieniem. Co prawda czasem może okazać się, że wstawianie zębów w miejsce poprzednio usuniętego uzębienia jest dość skomplikowane, jednak jest to bardzo popularna usługa stomatologiczna. Istnieją możliwości wstawienia tylko części uzębienia na przykład w przypadku częściowych ubytków. Wiele osób, szczególnie w bardziej zaawansowanym wieku decyduje się na protezę wyjmowaną i wtedy implantów musi być więcej. Dla wielu osób protezy zębowe to jedyna możliwość uzyskania pięknego uśmiechu.

Chociaż wiele osób obawia się wizyt u stomatologa głównie ze względu na możliwość bolesnych dolegliwości podczas samej wizyty, to jednak nie brakuje ludzi unikających wizyt dentystycznych ze względu na możliwości powikłań już po zabiegu. W przypadku standardowego leczenia ubytków w zębach oczywiście takie powikłania zdarzają się bardzo rzadko, jednak jeśli chodzi o bardziej skomplikowane zabiegi sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Istnieje bowiem wiele możliwości wystąpienia powikłań nie tylko po takich zabiegach dentystycznych, jak operacyjne usuwanie zęba, ale także między innymi w przypadku zakładania implantów i innych podobnych zabiegów.


Podział stomatologii


Stomatologia jest na tyle szerokim działem nauki, że konieczne było sklasyfikowanie jej na poszczególne specjalności. Każdy z działów stomatologii zajmuje się czymś innym, różnymi częściami twarzy, zębów i jamy ustnej oraz różnymi wadami, na przykład zgryzu. Podstawowymi specjalnościami stomatologicznymi jest chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia oraz protetyka. Obydwie chirurgie są pokrewne, gdyż zajmują się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, różnica polega jednak na tym, że skupiają się na różnych częściach okolic przyległych do jamy ustnej. Z kolei ortodoncja jest skupiona na wadach zgryzu, korygując je. Periodontologia zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej, a protetyka ma za zadanie zapewnić normalny zgryz pacjentowi po utracie jego naturalnych zębów.



© 2019 http://o-dentystach.nowaprawica.bydgoszcz.pl/