Wpis o stomatologach - O dentystach

stomatolog cieszyn

Leczenie kanałowe zębów

Endodoncja - dla wielu osób to synonim bólu i stresu. Tymczasem leczenie kanałowe to fantastyczny sposób na uratowanie tych zębów, których nie można leczyć tradycyjnie. Czasem ząb ulega wyłamaniu. Czasami miazga jest chora i stan choroby jes

Wpis o stomatologach - O dentystach stomatolog cieszyn
t bardzo zaawansowany. W takich sytuacjach jeszcze kilkadziesiąt lat temu ząb się usuwało. Jednak dziś dentysta nie musi zaraz po takie rozwiązanie sięgać. Do dyspozycji ma narzędzia, które pozwalają stan chorobowy skutecznie usunąć, a koronę zęba odbudować. I to właśnie sprawia, że stomatologia tak bardzo różni się od tej, jaka była jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
A jak wygląda leczenie kanałowe zęba? To zależy od dentysty i wybranej przez niego techniki. Najczęściej ma ono postać trzy etapową.Na początku ząb do leczenia jest przygotowywany. Później następuje samoleczenie. A dopiero na koniec, po pewnym czasie ząb jest odbudowywany. Ale nie wszędzie tak to wygląda. Coraz częściej można bowiem spotkać się z leczeniem jednoetapowym. Całe leczenie przeprowadzane jest podczas jednej wizyty. Pacjent zgłasza się z bólem zęba, a z gabinetu wychodzi z zębem wyleczonym i właściwie gotowym do użytku. To oczywiście możliwe jest głównie dzięki nowoczesnym sprzętom, w tym mikroskopom.
A czy takie leczenie boli? Właściwie to w ogóle. Dzisiejsze znieczulenia pozwalają wykonywać najbardziej skomplikowane zabiegi bezboleśnie. Tak naprawdę więc to stres i strach są tutaj największą barierą do pokonania. Ale faktem jest, że naprawdę warto je pokonać i znów cieszyć się życiem.


Dobrze wyleczone zęby

Zęby to taki element naszego ciała, o który należy dbać już od najmłodszych lat. Najpewniej każdy z nas słyszał od swoich rodziców, że żeby należy myć trzy razy dziennie po trzy minuty. Może i nasz dentysta o tym sam wspominał i próbował nas nauczyć odpowiedniej profilaktyki zębowej. Czy tak robiliśmy? Najpewniej na początku tak. Potem, kiedy człowiek dorósł z tą higieną zębów na pewno bywało różnie. W każdym razie o tym, że o zęby należy dbać przypominamy sobie w dorosłym życiu wtedy, kiedy...zaczynają one nas bardzo mocno boleć. Wtedy stomatologia oraz nowoczesne usługi sprawiają, że próbujemy ratować nasze zęby stałe, aby nadal pozostały w naszej jamie ustnej. Z jakim skutkiem? Najróżniejszym. Prawda jest taka, że niektóre zęby da się uratować, a niektórych już nie. Jednym z takich sposobów ratowania zębów jest endodoncja, czyli inaczej mówiąc leczenie kanałowe zębów. Tak, wiele osób słyszało o takiej metodzie leczenia i wiele osób słysząc o czymś takim wpada w ogromny przestrach, bowiem wiedzą, że takie leczenie nie należy do najprzyjemniejszych. Owszem, w dawnych czasach tak było. Jeszcze kilka lat temu taki zabieg nie należał do najprzyjemniejszych, dlatego ludzie jak ognia unikali dentystów. Efektem tego był nie tylko wzmagający się ból zęba, ale również jego późniejsze usunięcie, bo już nic nie dało się nic z nim zrobić. Nie można bać się dentystów. Nie można bać się jakiejkolwiek formy leczenia zębów. Nie można bać się nawet kontrolnych wizyt u lekarza, bowiem zęby stałe mamy tylko jedne.


Są sytuacje gdy najlepszym rozwiązaniem jest

Usuwanie zębów to coś,co przeraża chyba każdego człowieka. Ale to tylko dlatego, że wciąż krążą różne stereotypy na temat leczenia stomatologicznego. Tymczasem dentysta to lekarz, który wcale nie przynosi pacjentowi bólu. Wręcz przeciwnie, chroni go przed nim, a wielokrotnie też i od niego skutecznie uwalnia.
Współcześnie stomatologia stara się ograniczać usuwanie zębów. W sytuacjach zaawansowanej choroby miazgi na pierwszy plan wysuwa się endodoncja. Leczenie kanałowe pozwoliło wiele zębów uchronić właśnie przed usunięciem. Ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Są sytuacje, gdy najlepszym rozwiązaniem jest właśnie ekstrakcja. Wówczas też lekarz może zalecić w późniejszym czasie uzupełnienie ubytków poprzez implanty, czy poprzez protezy. Samo usunięcie bywa jednak konieczne.
A czy zabieg taki jest bolesny? Chociaż może wydawać się nieprawdopodobne, usuwanie zęba, nawet największego nie musi wcale być bolesne. Co więcej, przy dobrym znieczuleniu w ogóle pacjent nie odczuwa bólu. Może czuć, że lekarz ząb poruszył. Może mieć uczucie, że korzeń się wysuwa. Wszystko jednak pozostaje bez jakichkolwiek doznań bólowych. Poza tym dentysta wie, w jaki sposób zadbać o miejsce po ekstrakcji. Rzadko więc po usunięciu pojawiają się jakieś problemy, w tym powikłania. I właśnie dlatego nie należy bać się wizyty u dentysty. O wiele bardziej należy bać się tego, że popsuty ząb będzie poprzez krwiobieg zatruwał bakteriami inne organy czy narządy w organizmie. I przed tym należy się zawsze chronić.



© 2019 http://o-dentystach.nowaprawica.bydgoszcz.pl/